Ichimoku kinko hyo
1.Hogyan is nevezzelek?
Japán eredetiben: Ichimoku Kinko Hyo, angolul: Equilibrium chart at glance, durván fordítva: Egyensúlyi grafikon rápillantásra, egyensúly a grafikonon rápillantásra.
Mint hangzatos japán neve is mutatja, a különböző indikátorok együtteséből felálló Ichimoku, a grafikonon történő eligazodást segíti. Természetesen minden indikátor, stb. alkalmas ezen állapot, pl. trend,range felismerésére –mondhatnátok (szerény személyem is egy egyszerű napos charton behúzott trendvonalra esküszik)- akkor lássuk miben más ez az Ichi. Nos, egyrészt ez az indikátor (MT4ben, Indikátorok->egyéni->Ichimoku) 5 különböző összehangolt indikátor együttese. Képes a támaszt, ellenálást meghatározni, méghozzá nem vonalban egy adott érték pontján, ami, mint mindannyian tudjuk fals elképzelés hiszen a támasz/ellenállás értékek inkább zónák, semmint fix értékek. Két mozgóátlaga a korábbi árak átalányát határozza meg, keresztezésük önmagában is szignál. Ezen felül egy Price indexet is tartalmaz, ami a záró értékek átlaga. Ezen felül a volatilitás jelzésére is alkalmas. Ezekről bővebben a 2. részben.
A 2. világháború előtt egy japán újságíró, Goichi Hosoda kezdett el foglalkozni egy olyan jelzésrendszer kidolgozásával, ami az árak, trendek meghatározására alkalmas. Számos diákot bevonva hosszú időn keresztül tesztelte, finomította a rendszert, ahogy ma mi tennénk egy új stratégiával, demó számlán. 1968-ban adta ki a rendszerről szóló könyvét, és az ott lefektetett rendszert azóta sikeresen alkalmazzák japán kereskedők, forexen, részvénytőzsdén, stb.
A 90es években találkozott vele először a Nyugat, de nem lévén lefordított használati utasítás, a keletről jött stratégiával szembeni előítéletes ellenszenv, nem gyökeresedett meg. Pár evvel ezelőtt újra elővették, lefordították angolra a teljes rendszert, és az óta Nyugaton is használhatóvá vált az Ichi.
Az ichimokuról általánosságban, pár személyes megjegyzés
Öt különböző indikátort, együtthatót alkalmaz. Ezek használata nem külön-külön történik, a sikeres alkalmazás elsőrangú szempontja ezen indikátorok összhatása, mely bizalmunk mellett sikerünk várható esélyét is nagyban növeli. Megjegyzendőnek tartom, hogy természetesen az indikátorokat egyenként is lehet használni, de a “piaci zörej” (market noise) kiszűrése nélkül ez nem várt eredményeket hozhat.
Természetesen, mint minden, elsősorban nem skalpolásra tervezett rendszer ez is magasabb időtávokon hatékonyabb, trendirányú kereskedésben impresszív sikereket tud felmutatni. A különböző időtávokon fennálló jelzések gyakran eltérhetnek egymástól. Nyilvánvaló, hogy ami egy 4 órás charton long pozíciós jelzés, az a 15percesen erős short gyanú lehet. Javaslom, hogy értelemszerűen a magasabb időtávoktól (napi,4H,1H) kezdjük el a helyzet felmérését. A napi chart sokszor olyan támasz ill. ellenállás szinteket jelöl, amiket 4órás és lefelé charton nem is látunk. Ha napos charton kezdünk, könnyen kikerülhetjük azt a meglepődést, amit egy napi ellenállási szint alatt nem sokkal indított (de 4óráson ellenállás sehol) longpozink rövid pozitív megindulása után hosszas tétlenkedése után durván akár fiboig visszatesztelő short követ okozhat.. Ezt a kellemetlenséget és kistoppolódást lehetőleg kerüljük el.
Ne ijedjünk meg, ha a 4órás, 1 órás ellentétes az 5, 15, 30perces charttal. Ha az 1 órás a 4órással ellentétes képet mutat, az már gyanúra adhat okot. Gyertyazárást mindenképpen várjuk meg, és a tenkan sen, kijun sen ill. chikou span (ezekről később, a 2. részben) megfelelő jeleit. Ha zárás után sem sikerült az 1órás és 4órás közötti ellentétet feloldani, mérlegeljük helyzetünket, de ne tartsuk bukásnak a kimaradást az adott folyamatból. Mint ahogy egy nálam tapasztaltabb kolléga mondta: Jobb nem benne lenni egy jó poziban, mint egy rosszban ülni.
Az alacsonyabb idősíkokat bátran alkalmazzuk a magasabb idősíkokon megalapozott és eltervezett short v long pozink beszállási pontjának meghatározására. (Ezekről később.)
Mivel az Ichimokuval könnyen áttekinthető válik minden devizapár, ezért minél többet igyekezzünk chartunkon nyomon követni, növelve a potenciális esélyét egy-egy jó beszállásnak. 8-10 devizapárt javasolnék, ki-ki mennyit bír nyomon követni. Korrelációt (pl EUR/USD USD/CHF) nem teszteltem. Ez alatt nem azt értem, hogy ne működne:), természetesen fennáll, de chartfigyelési szempontból egyelőre kerülni igyekszem. Így rá vagyok kényszerítve a különböző együttállások gyors elsajátítására, és nem mellesleg, új, eddig nekem egzotikusnak tartott párokkal is megismerkedek, mint pl EUR/AUD, GPB/CAD.
FIGYELMEZTETÉS: Az eddig nem alkalmazott pároknál mindig tájékozódjunk a spreadről! Ahogy ezeket a sorokat gépelem, a GBP/AUD pár spreadje 7,4, GPB/CAD 8, EUR/USD 2,5höz képest húzósak lehetnek. Stratégiánkat spreadhez igazítsuk. Nyilvánvaló, hogy 8+spreades párral skalpolni igen izgalmas, 10pipes skalphoz 18pip kell, míg mondjuk egy EURUSDvel ez 12,5.
Azért az EUR/CZK valamelyik nap tapasztalt 120as spreadjéhez képest ezek még semmikJ. Remélem az is csak félreírás volt, aki abba belevág, pár hónapi hideg élelmet készítsen be magának, biztos, ami biztos.
2. Az ichimoku rendszerének elemei
Tenkan sen. (fordító, forduló vonal) Legmagasabb csúcs+Legalacsonyabb alj/2, az utolsó 9 perióduson.
Chikou span (lemaradó, késlekedő vonal) Az aktuális záró ár eltolva 26 periódussal a múltba.
Az alábbi kép a Chikou span támasz, ellenállásként való használhatóságát demonstrálja.
Senkou span A (első vezető vonal) Tenkan sen+Kijun sen/2 eltolva 26 periódussal a jövőbe.
Senkou span B (második vezető vonal) Legmagsabb csúcs+Legalacsonyabb alj/2 az elmúlt 52 periódusban, eltolva a jövőbe 26 periódussal.
Senkou span A + Senkou span B= Kumo cloud, Kumo felhő, egyszerűen: Kumo (égbolt) ég)
Ezek lennének az Ichi elemei és egyes tulajdonságaik.
A Kumoról bővebben.
A Kumo a szíve és lelke az Ichimokunak. Legelőször ez ötölhet szembe mindenkinek. A támasz és ellenállás szintek ilyen vizuális prezentálása egyedi jellemzője rendszerünknek. Mint említettem, sokkal szimpatikusabb a T/E-ok jelölése, hiszen nem fix pontokban történik, sokkal inkább sávokban. A sávoknak így rögtön két szintjük van, amit a Span A és a Span B jelöl. A Kumoban történő Tenkan sen és Kijun Sen kereszteződés egyfajta breakout, kitörés stratégiát is lehetővé tesz, természetesen a többi együttható összehangolásával. Nem véletlenül említem meg minden alkalommal az indikátorok közös használatát. Az Ichi egy rendszer, így minden elemének egy irányba kell állni, hogy a kívánt mozgás megvalósulhasson. (Természetesen ez sem 100%os rendszer, mint ahogy semmi sem az.) Elrontott trade esetén mindig nézzük vissza az indikátorok akkor és utána bekövetkező állását. Könnyen meglehet, hogy míg a tenkan és kijun trendirányba keletkezett a kumo felett (Ez alapból Bull) a gyertyák nem voltak a kumo felett, vagy a Chikou span is a gyertyák alatt volt.
1: Ahol support/resistként hatot a Kumo
A: Figyeljük meg, hogy mikor support/resist értékre kerülünk, a tenkan sen (piros) eléri a nyugalmi állapotot. Az ár kiegyenlített.
Időről időre megfigyelhető a Kumo Span B nyugalmi állapota.
ichimoku.blog.hu/media/image/ichi/6.gif